Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Interpretacja Pieśni XIX (Księgi wtóre) - 'Jest kto, co by wzgardziwszy te doczesne czasy' - Jana Kochanowskiego

Powiększ
Jan Kochanowski

Treść:

W „Pieśniach” Kochanowski przedstawia swój sposób widzenia etyki humanistycznej. Ma ona jego zdaniem służyć zarówno szczęściu każdego obywatela, jak i dobru ogólnemu. W Pieśni XIX (Księgi wtóre), zwanej pieśnią o dobrej sławie poeta tłumaczy, na czym polega cnota dobrej sławy.

Jan z Czarnolasu podkreśla przede wszystkim, że rzeczy doczesne przeminą, „zniszczeje ciało”, jedyne co może pozostać po człowieku to dobre imię. Mówi, że Bóg nas wyróżnił, „Nie chciał nas położyć równo z bestyjkami”, dlatego człowiek nie powinien ograniczać się do rzeczy materialnych, doczesnych.

Zdobycie poczciwej sławy powinno przede wszystkim służyć dobru wspólnemu, a nie chęci wywyższania się i próżności. Może ono polegać zarówno na rozpowszechnianiu w społeczeństwie dobrych obyczajów, doradzaniu innym, poszanowaniu prawa i wolności. Tak na dobrą sławę może zasłużyć ten, „Komu dowcipu równo z wymową dostaje”. Może także służyć szerzeniu wiary chrześcijańskiej lub wykazaniu się męstwem bitwie. Dla dobrej sławy, jak twierdzi Kochanowski, warto nawet sprzedać życie, bo tylko sława pozostaje po śmierci.

Kochanowski zwraca uwagę na patriotyzm, szacunek dla tradycji, zachowanie godności. Dziś dobrą sławę moglibyśmy nazwać dbaniem o dobry wizerunek, dobre imię. I chociaż od napisania „Pieśni” minęło tyle lat wciąż nie jesteśmy „bestyjkami” i wciąż musimy zabiegać o człowieczeństwo i dobre imię.Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Interpretacja Pieśni XIX (Księgi wtóre) - 'Jest kto, co by wzgardziwszy te doczesne czasy' - Jana Kochanowskiego
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Leopold Staff
Krzysztof Kamil Baczyński
Adam Asnyk
Fotografia ślubna
Echa leśne
Inny świat
Odprawa posłów greckich   

.:: top ::.
Copyright kochanowski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt